Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychWładze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce 1945-1989

Niezwykle ważna publikacja „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce 1945-1989” już dostępna w niemieckiej wersji językowej!

 

 

 

 

 

 

Mowa tu o relacji między państwem narodowym i mniejszością narodową, między niedemokratycznym państwem z systemem komunistycznym a dążącą do podmiotowości społecznością. Kolejne treści dotyczą nastawienia do Niemców w pierwszych latach powojennych, analizy polityki polskich władz wobec Niemców w Polsce w drugiej połowie lat czterdziestych oraz w późniejszych dekadach. Publikacja zawiera również opracowanie bardziej szczegółowych zagadnień, jak propaganda, sprawy kultury, oświaty, tożsamości narodowej i społeczno-ekonomiczne, czy też rola mniejszości niemieckiej w relacjach polsko-niemieckich. Opisane w publikacji zostały także badania odnośnie systemu represji, które dotyczą działań wobec mniejszości niemieckiej, całych społeczności pogranicza i tzw. rewizjonizmu zachodnioniemieckiego, struktury aparatu bezpieczeństwa, tajnych współpracowników spośród mniejszości oraz inwigilacji mniejszości niemieckiej, szczególnie w okresie kryzysów politycznych. Publikacja opisuje zarówno historię tzw. uznanych Niemców, pozostałych głównie na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim, jak i skomplikowane zagadnienia kształtowania się opcji niemieckiej wśród społeczności pogranicza polsko-niemieckiego (przede wszystkim Górny Śląsk, Warmia i Mazury).

Publikacja stanowi materialny zapis konferencji z 2013 roku i jest pracą zbiorową pod redakcją naukową dr hab. Adama Dziuroka, Naczelnika Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, prof. dr hab. Piotra Madajczyka, Kierownika Zakładu Studiów nad Niemcami w Instytucie Studiów Politycznych PAN i Sebastiana Rosenbauma, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej
w Katowicach.

Zapraszamy wszystkie organizacje mniejszości niemieckiej do odbioru bezpłatnego egzemplarza publikacji.

Publikację w niemieckiej wersji językowej można zakupić w biurze DWPN w Gliwicach i Opolu
w cenie 42,00 zł.« wsteczKONTAKT
Weronika Wiese
tel. 32 461 20 70
e-mail: weronika.wiese@haus.pl
PARTNERZY
Współwydawca:


Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Finansowanie:


Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji