Logo DWPN 1%

"Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku"
Dodaj do ulubionychPragniemy gorąco zachęcić Państwa do zapoznania się ze wznowionym wydawnictwem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, którym jest polskojęzyczna, popularno-naukowa publikacja dotycząca historii Górnego Śląska pt.: "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku"

 

 

 

 

Uprzejmie informujemy, iż na rynku wydawniczym ponownie pojawiła się ciesząca się ogromnym zainteresowaniem polskojęzyczna, popularno-naukowa publikacja dotycząca historii Górnego Śląska pt.: "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku", powstała z udziałem ekspertów w dziedzinie historii regionalnej. Książka przybrała formę eleganckiego, ponad 200-stronicowego albumu z bogatą, kolorową ikonografią.

Publikacja pt.: "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku" zawiera 20 tematów obejmujących historię regionu ubiegłego stulecia. Ponieważ obecnie istnieje jeszcze możliwość rozmowy ze świadkami znaczących, często też tragicznych wydarzeń XX w., to autorzy (Dawid Smolorz, Marcin Kordecki) przeprowadzili do każdego rozdziału kilka wywiadów z tzw. świadkami historii. Tym samym wypowiedzi są, obok popularno-naukowego wywodu, ważną częścią każdego tekstu, który został dzięki temu zabiegowi niejako "spersonalizowany". Nie jest to zatem suche nagromadzenie faktów, ale wyjątkowa możliwość poznania, jak dalece historia ukształtowała losy ludzi, którzy do dziś żyją na Górnym Śląsku.

W książce zwraca się uwagę na fakty, bez których nie da się zrozumieć dzisiejszego Górnego Śląska. Ciągle istnieją niezliczone pytania dotyczące przeszłości Górnego Śląska, na które nie tylko laicy, lecz także historycy i osoby zainteresowane historią regionu nie znają odpowiedzi. Nasza publikacja podejmuje próbę rozwikłania tych zagadek. Dlaczego do dziś używa się po części dialektu morawskiego na południu Górnego Śląska? Dlaczego wielu Górnoślązaków hucznie świętowało 4 lipca 1954 roku? Dlaczego brytyjskie i amerykańskie samoloty regularnie bombardowały okolice Góry św. Anny w roku 1944? Co to było "Latający Ślązak"? Dlaczego imigranci ze wschodu jeszcze w latach 50. liczyli na III wojnę światową? Dlaczego Czechosłowacja chciała zaanektować tereny wokół Głuchołaz, Głubczyc i Raciborza w roku 1945? Dlaczego język niemiecki jest po części językiem ojczystym dla osób dorastających w latach 60. i 70. na Górnym Śląsku?

Zakupu publikacji - wydanie albumowe, bogata ikonografia, format A4, ponad 200 stron - można dokonać w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Cena: 55,00 zł

 
« wsteczKONTAKT
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37
44-100 Gliwice
tel.: (32) 461 20 70
fax: (32) 461 20 71
haus@haus.pl

lub

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45-068 Opole
tel.: (77) 402 51 05
fax: (77) 402 51 15
haus-opole@haus.pl

PARTNERZY


Fundacja Współpracy Polsko-NiemieckiejKonsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu

Współpraca:TPN