Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychMax Glauer- wystawa o nietuzinkowym fotografie z czasów przedwojennego Oppeln

Zapraszamy wraz z Muzeum Śląska Opolskiego do obejrzenia wystawy: „Przyjaźni i sztuce. Max Glauer (1867-1935)”. w salach wystawowych MŚO w Opolu.

 

 

 

 

 

 

 

Twórczość Maxa Glauera jest istotnym elementem niemieckiego dorobku kulturalnego Górnego Śląska, a jednak pozostaje mało znana. Skomplikowane dzieje regionu spowodowały, że z ogromnej spuścizny opolskiego artysty do naszych czasów zachowała się jedynie niewielka część jego prac, na dodatek jest to zbiór niezwykle rozproszony. Niezbyt liczne zespoły zdjęć odnajdujemy w zbiorach muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych w Polsce i w Niemczech. Część pozostaje w prywatnych kolekcjach. Muzeum Śląska Opolskiego posiada w swoich zbiorach ciekawy zespół prac Maxa Glauera, dokumentujący różnorodną działalność fotografa, na który składają się przede wszystkim fotografie atelierowe, klisze szklane, pocztówki oraz wydawnictwa dotyczące artysty lub zawierające reprodukcje jego zdjęć.

Zamysłem organizatorów wystawy „Przyjaźni i sztuce. Max Glauer 1867-1935” jest przypomnienie i przybliżenie mieszkańcom regionu sylwetki, tak cenionego przed wojną, fotografa. Co ważne, jest to chyba pierwsza od 1935 roku, wystawa monograficzna poświęcona wyłącznie Glauerowi. Staraliśmy się zaprezentować naszego bohatera z kilku stron – prywatnie, jako właściciela zakładu, artysty oraz inicjatora przedsięwzięć kulturalnych i wydawniczych w Opolu.

 

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2016 roku.


Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej niezwykłej ekspozycji ukazującej historię Oppeln z innej perspektywy!« wsteczKONTAKT
Beata Woźniak
Kierowniczka Referatu ds. Stosunków Polsko-Niemieckich
DWPN Opole
Tel.: +48 (77) 40 25 105
Fax: +48 (77) 40 25 115
e-mail: beata.wozniak@haus.pl

PARTNERZY

 

 

 
Muzeum Śląska Opolskiego

 

 

 

 
Projekt współfinansowany przez Konsulat RFN w Opolu