Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPremiera najnowszego albumu fotograficzno-historycznego pt. „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów”

Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby zainteresowane na spotkanie z udziałem autorów najnowszej publikacji DWPN poświęconej śląskiemu dziedzictwu rodziny Schaffgotsch. Premiera odbędzie się 23 maja o godz. 17:00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

 

 

 

 

 

 

„Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów” to tytuł najnowszej, kolejnej po „Górnośląskich potentatach. Dziedzictwo Henckel von Donnersmarcków” oraz „Górnośląskich potentatach. Dziedzictwo Ballestremów” publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przybliżającej dziedzictwo śląskich potentatów gospodarczych, po których pamiątki mijamy co dzień. Wszystkie albumy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej traktujemy jako hołd złożony osiągnięciom wielkich śląskich rodzin szlacheckich. Hołd złożony – filantropom, działaczom społecznym, wizjonerom, budowniczym imperium przemysłowego naszego regionu. Pomóżmy ocalić od zapomnienia ich zachwycające dziedzictwo, które częstokroć mijamy na co dzień, oraz przyjąć z szacunkiem tę niezwykle atrakcyjną lekcję historii Śląska, lekcję o jego wielokulturowej przeszłości.

Ten album to kolejna opowieść dla tych, którzy pragną poznać dzieje Śląska poprzez pryzmat rodów zamieszkujących tę wyjątkową krainę. Wiedza na temat dokonań rodziny Schaffgotsch, mimo ich wielu zasług oraz niewątpliwego wkładu w rozwój regionu, pozostaje wciąż fragmentaryczna. Gwarantujemy, że niejednokrotnie będą Państwo zadziwieni, jak wiele wspaniałych i monumentalnych dowodów aktywności rodu, czasem prawie w ogóle nietkniętych zębem czasu i historycznymi zawirowaniami, wciąż pozostaje nieznana lub jeszcze nieodkryta. We wnikliwy, pełen detali sposób nasza publikacja pomaga odnaleźć to, co zapomniane, zrozumieć świat, w jakim żyjemy i zachować to, co za parę lat może całkowicie z niego zniknąć.

Z okazji premiery albumu zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane na spotkanie
z autorami Albumu, które odbędzie się:

  • 23 maja br. (sobota) o godz. 17:00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (ul. Parkowa 1, Nakło Śląskie). Gość specjalny: dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk, publicysta, badacz śląskiej szlachty, moderacja: Krzysztof Karwat, publicysta i krytyk literacki.

Premiera albumu wpisuje się w cykl imprez organizowany przez Centrum Kultury Śląskiej pod nazwą „Szlachecki weekend”. Druga już edycja tego wydarzenia potrwa od 15 maja do 20 września br., a rozpocznie go wystawa "Śląska szlachta - między Śląskiem a Europą", której otwarcie odbędzie się 15 maja o godz. 18.00 z udziałem przedstawicieli rodu Henckel von Donnersmarck, w tym hrabiego Andrzeja i jego rodziny. Wystawa pokaże eksponaty i pamiątki związane z dziejami czołowych rodów arystokratycznych Śląska.« wsteczKONTAKT
Kontakt: Aleksandra Bernais
Tel.: 32 461 20 77
Fax. 32 461 20 71
E-mail: aleksandra.bernais@haus.pl
PARTNERZY
Wydawca:

 

Współwydawca:


Księży Młyn

 

Partnerzy:


Konsulat RFN


Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

 

Publikację wsparła firma:


 

,