Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychSprawozdanie z wizyty studyjnej do Sybina/Hermannstadt

Podróż studyjna do Sybina (Hermannstadt) w Rumunii pt.: „Szkolnictwo mniejszości niemieckiej w Rumunii“ w ramach kampanii na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności „Bilingua – łatwiej z niemieckim!”, odbyła się w dniach 15-19 października 2014 r.

 

 

 

W wizycie studyjnej wzięło udział 28 uczestników - osób zajmujących się zawodowo kształceniem w języku niemieckim jako języku mniejszości.

Uczestnicy wizyty studyjnej zostali przywitani przez przedstawicieli Demokratycznego Forum Niemców w Rumunii (DFDR). W spotkaniu udział wzięli: dr Paul Jürgen-Porr, Przewodniczący DFDR, Martin Bottesch (Członek Komisji Edukacyjnej) oraz Benjamin Józsa, (Dyrektor Zarządzający). Podczas spotkania przedstawiono krótko historię i sytuację społeczną Mniejszości Niemieckiej w Rumunii oraz nastąpiło krótkie wprowadzenie do tematu edukacji i szkolnictwa mniejszości niemieckiej w Rumunii.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z dr Liane Junesch, Kierowniczką Wydziału Kształcenia Nauczycieli Państwowego Uniwersytetu Luciana Blagi w Sybinie, która opowiedziała o sposobie kształcenia nauczycieli.

Drugiego dnia (17.10.2014) uczestnicy wizyty odwiedzili Szkołę Ogólną Nr 6 w Sybinie, gdzie odbyło się spotkanie z Christine Manta-Klemens, Inspektorem Generalnym ds. Szkolnictwa oraz z Moniką Hay, Inspektorem ds. Szkolnictwa, które szczegółowo przedstawiły system szkolnictwa niemieckiego w Rumunii. Uczestnicy podzieleni na mniejsze grupy mieli również możliwość wizytacji lekcji.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Gimnazjum Bruckenthala, (klasy 5-7) i spotkanie z jego dyrektorem Panem Geroldem Hermannen. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję do poznania doświadczeń i praktyk w nauczaniu na poziomie gimnazjum oraz zwiedzenia zabytkowego budynku szkoły.

Następnie uczestnicy udali się do miasta Schäßburg/Sighisoara na wizytę do szkoły na wzgórzu, tzw. Bergschule. Uczestnicy spotkali się z kierowniczką szkoły, p. Liselotte Baier.

Ostatniego dnia wizyty (18.10.2014) uczestnicy wzięli udział w 24. Transylwańskim Dniu Nauczyciela” w mieście Deva. Nauczyciele z Górnego Śląska mieli okazję do pracy w grupach z nauczycielami z Rumunii oraz wymiany technik i metod pracy nauczycieli.

Szczegółowy raport z wyjazdu studyjnego dostępny jest na stronie internetowej www.bilingua.haus.pl

 « wsteczKONTAKT
Julianna Pawleta

koordynator projektu

DWPN Opole

tel. 77 402 51 05

e-mail: julianna.pawleta@haus.pl

PARTNERZY

Organizator:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partner:

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Finansowanie:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Departament Międzykulturowy w Sekretariacie Generalnym Rządu Rumunii