Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych25-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej. Gest czy przełom?

Fundacja Konrada Adenauera, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Krzyżowa zapraszają na dyskusję „25-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej. Gest czy przełom?” z udziałem Arcybiskupa Alfonsa Nossola. Dyskusja odbędzie się w ośrodku Fundacji „Krzyżowa” w dniu 21 lipca 2014 r. o godzinie 17.30.

 

 

 

 

 

 

Dyskusja
25-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej.
Gest czy przełom?

21 lipca (poniedziałek) 2014 r. o godz. 17.30
Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze

 

W powojennej historii Polski i Niemiec data 12 listopada 1989 roku zajmuje szczególne miejsce. Wówczas, podczas mszy w Krzyżowej, doszło do wymiany gestu pojednania – znaku pokoju – pomiędzy polskim premierem Tadeuszem Mazowieckim i niemieckim kanclerzem Helmutem Kohlem. Owa „msza pojednania” oraz miejsce – majątek w Krzyżowej – stały się ważnymi symbolami. Jaki jednak miały wpływ te symbole na rozwój stosunków polsko-niemieckich i procesów europejskich? Czy były to tylko puste gesty czy rzeczywisty przełom?

Serdecznie zapraszamy na rozmowę z abp prof. dr hab. Alfonsem Nossolem, Annemarie Franke z Muzeum Śląskiego w Zgorzelcu oraz z dr Kazimierzem Wóycickim, Dyrektorem Akademii Europejskiej w Krzyżowej z Uniwersytetu Warszawskiego. Moderować spotkanie będzie Krzysztof Wysdak, działacz samorządowy, miłośnik historii.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 17 lipca br.« wsteczKONTAKT
Edyta Lisson,
ifa-manager ds. kultury
w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71,
e-mail: edyta.lisson@haus.pl
PARTNERZY
Organizator:

 

Współorganizator: