Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychOstatni przedwakacyjny HAUSowy czwartek już za nami! Czy w Opolu wszystko gra? Co dziś daje Opole młodym pod względem kulturalnym i gospodarczym.

Gościem spotkania była Wiceprezydent Miasta Opola Danuta Wesołowska.

 

 

 

 

Czy w Opolu wszystko gra? Co dziś daje Opole młodym pod względem kulturalnymi i gospodarczym – to temat ostatniego przedwakacyjnego spotkania  z cyklu „HAUSowe czwartki”, które skierowane było przede wszystkim do młodzieży, studentów i niedawnych absolwentów z środowiska mniejszości niemieckiej, ale także wszystkich zainteresowanych tematem.

Spotkanie odbyło się 10 czerwca 2014 r. w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przy ul. 1 Maja 13/2.

Pani Prezydent, pytana o współpracę opolskich uczelni z Urzędem Miasta Opole  odpowiedziała, iż zwiększyła się współpraca z uczelniami wyższymi dot. programu dokształcania młodzieży pod względem zawodowym obserwując zapotrzebowania występujące na rynku pracy, aby młodzież po uzyskaniu dyplomu mogła odleźć się w dzisiejszych realiach. Pani Danuta Wesołowska zwróciła uwagę, iż przewaga kapitału ludzkiego w woj. opolskim, nad innymi regionami w kraju wynika miedzy innymi z tego, iż język niemiecki  jest tutaj naturalna częścią życia społecznego. Zaakcentowała wysoki stopień upowszechniania edukacji przedszkolnej. Podkreślono, ze słabą stroną jest niedostateczna podaż pracy oraz stosunkowo wysoki poziom bezrobocia wśród młodych z wykształceniem wyższym. Na spotkaniu gościliśmy liczną grupę uczestników żywo zainteresowanych przyszłością stolicy województwa, ale również jego niemiecką przeszłością. Uwypuklono, ze rozwojowi ekonomicznego i społecznemu Opola towarzyszyć powinna odnowiona i wzbogacona aranżacja przestrzeni miejskiej, spełniająca kryteria estetyki i funkcjonalności. Podlegająca szczególności intensywnym procesom dezurbanizacji strefa historyczna „starego miasta” przekształcić się powinna na enklawę kultury - jako taka powinna zostać wyłączona niemal całkowicie z ruchu samochodowego.

Spotkanie moderowała Pani Andrea Halenka z Domu Współpracy Polsko Niemieckiej.

 « wsteczKONTAKT
Izabela Marzodko

Menedżer Projektów / Projektmanager

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul. 1go Maja 13/2

45-068 Opole

tel. 77 402 51 05

fax. 77 402 51 15

iza.marzodko@haus.pl