Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychNiezapomniane wycieczki tematyczne ponownie w Gliwicach!

Serdecznie zapraszamy wszystkich - od najmłodszych do najstarszych, od największych do najmniejszych - mieszkańców Gliwic i okolic do udziału w bezpłatnej wycieczce: „Szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku” 12 czerwca br. OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

 

 

 

 

 

 

 

 Wycieczka „Szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku”

12 czerwca (czwartek) 2014, godz. 10:00

Trasa wycieczki prowadzi przez dawne przygraniczne miejscowości, które w latach 1922-1939 należały do niemieckiej części Górnego Śląska (Gliwice, Zabrze, Zaborze, Biskupice) oraz do części polskiej (Pawłów, Kończyce, Ruda, Rudzka Kuźnica). W czasie tej trzygodzinnej podróży dawna granica zostanie kilkakrotnie przekroczona. Po drodze zaplanowano kilka przystanków w miejscach szczególnie kuriozalnego wytyczenia owej granicy jak np.: przy Kopalni Makoszowy w Zabrzu (której brama funkcjonowała jako przejście graniczne), w Rudzie Śląskiej, gdzie w przydomowym ogródku można zobaczyć oryginalny kamień graniczny oraz w Gliwicach Sośnicy, gdzie uczestnicy wycieczki zwiedzą ostatnią w ówczesnych Niemczech stację kolejową tuż przy dawnej granicy z Polską.

Poprzez wycieczkę Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej chce przybliżyć ten prawie całkowicie zapomniany rozdział historii górnośląskiej, kiedy to zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region przez 17 lat musiał funkcjonować w ramach dwóch organizmów państwowych.

Zapraszając na wycieczkę chcemy pokazać przede wszystkim codzienność ówczesnych mieszkańców żyjących po obu stronach granicy. Uczestnictwo w wycieczce jest swoistą podróżą w czasie, w lata 20. i 30. po to, aby wyobrazić sobie, co taki podział regionu mógł także na co dzień oznaczać dla żyjących wówczas Górnoślązaków.

Serdecznie zapraszamy:

12 czerwca (czwartek) br.:

godz. 9:45 - zbiórka; Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice), Gliwice
godz. 10:00 - początek wycieczki szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku

UWAGA: OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!


KONIECZNA REZERWACJA POD NUMEREM: 693-365-239!

 « wsteczKONTAKT

Aleksandra Bernais
Manager Projektów
tel.: (32) 461-20-70
fax.: (32) 461-20-71
email: aleksandra.bernais@haus.pl

PARTNERZY


Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice