Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychOwacje na stojąco podczas polsko-niemieckiego koncertu pn. „Wolność i Jedność…”

W sobotę 26.04.2014 r., w szkole muzycznej w Opolu odbył się polsko-niemiecki koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce i Niemczech.

 

 

 

 

 

 

Koncert był okazją do wspomnienia i upamiętnienia przełomowych wydarzeń roku 1989 w Polsce i Niemczech, takich jak obrady Okrągłego Stołu, pierwsze częściowo wolne wybory do Parlamentu, upadek muru berlińskiego, czy Msza Pojednania w Krzyżowej.  Rok 1989 był bowiem „rokiem cudów”, był to rok upadku reżimów komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, rok zwycięstwa demokracji nad totalitaryzmem. To rok przełomowy w stosunkach polsko-niemieckich i początek pojednania obu narodów.

Podczas koncertu wystąpił zespół akordeonowy, duet oraz kwartet PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu oraz Accord Orchestra Potsdam. Zespoły kameralne szkoły muzycznej zostały przygotowane przez nauczycieli ww. szkoły, panią Olgę Strelč oraz pana Dariusza Kownackiego, natomiast orkiestra z Poczdamu wystąpiła pod batutą maestro Guido Roß.

Młodzi muzycy z Polski i Niemiec zaprezentowali nie tylko muzykę klasyczną, ale także przez wszystkich znane i lubiane utwory, m.in. wiązankę utworów Abby, Hallelujah, czy Simply the Best. Tym samym w nietypowy i różnorodny sposób pokazali nowoczesne i świeże podejście do akordeonu, tego często niedocenianego instrumentu, który niejednemu kojarzy się tylko z muzyką ludową.

 

Zdjęcia wykonał: Kazimierz Łukaszewicz« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej