Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPokaz filmu „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” już za nami!

Ponad 100 osób uczestniczyło 22 kwietnia w Gliwicach oraz 23 kwietnia br. w Opolu w pokazie filmu „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” z udziałem reżyserki Róży Romaniec, który odbył się w ramach spotkania z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu”.

 

 

 

 

 

 

Film pt.: „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” opowiada o niesamowitej polsko-niemieckiej historii szpiegowskiej z lat 70-80. XX wieku. Róża Romaniec odkryła niezwykłą historię swojej rodziny i nakręciła film o zdemaskowanym szpiegu, skradzionej tożsamości
i tajemniczej śmierci.

Po pokazie filmu w Gliwicach dyskutowano z Robertem Ciupa, historykiem, dyrektorem Śląskiego Centrum Solidarności i Wolności w Katowicach, a w Opolu z dr Bernardem Linkiem, historykiem, oraz pracownikiem Instytutu Śląskiego w Opolu.

Reżyserka opowiadała m.in. o swojej drodze do skutecznego odnalezienia rodzinnej historii, a na  końcu także szpiega. Zaczęła w roku 2008, rozmawiała z rodziną, wyszukiwała akta wywiadu, rozmawiała ze świadkami czasów i znalazła środki na sfinansowanie filmu, który powstał 2013 roku.

Skutki filmu to nie tylko spotkanie rodzin z Polski i Niemiec, do autorki zgłosiła się bowiem kolejna rodzina o podobnej historii. Reżyserka poszukuje zatem następnego szpiega.

Film został nominowany do finału XVII konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Trzymamy kciuki!

Czytaj lub usłysz także:

http://www.radio.opole.pl/2014/kwiecien/kultura-i-rozrywka/prawdziwa-historia-zza-zelaznej-kurtyny.html

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35055,15821025,Rodzinna_zagadka_rozwiklana_po_cwierc_wieku__Historia.html

 

 « wsteczPARTNERZY

Partner projektu: 

Patronat medialny