Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Podzielona Klasa" zawitała do Opola i wywołała żywą dyskusję!

28 marca w "Centrum Kultury Oleska 45" odbył się pokaz filmowy oraz dyskusja Andrzejem Klamtem reżyserem filmu "Podzielona Klasa". Film podejmował niełatwy i dotychczas w kinematografii marginalnie przedstawiany temat emigracji oraz wysiedlenia Górnoślązaków do Niemiec. Film pobudził uczestników do aktywnego uczestniczenia w dyskusji z reżyserem.

Reżyser filmu urodził się w 1964 roku w Bytomiu, w wieku 15 lat wyjechał z rodzicami do Niemiec. W filmie Andrzej Klamt odwiedza po 30 latach swoje koleżanki i kolegów z klasy szkoły podstawowej w Bytomiu. W latach 70. XX wieku prawie połowa klasy wyjechała w trakcie stanu wojennego do Niemiec. Zostały tylko wolne miejsca w ławkach. Film "Podzielona klasa" podejmuje niełatwy i dotychczas w kinematografii marginalnie przedstawiany temat emigracji oraz wysiedlenia Górnoślązaków do Niemiec. Byli uczniowie podzielonej klasy odzwierciedlają losy setki tysięcy uchodźców i wysiedleńców z Polski. Film stawia te życiorysy w kontraście do tych ludzi, którzy Polski nie opuścili i żyją tu do dziś. Czym one się różnią i jakie postawy reprezentują wychowankowie podzielonej bytomskiej klasy? Czy istnieją głębokie rowy, czy istnieją różnice, czy może zbieżności? Film podejmuje wiele kwestii i wątków polsko-niemieckich, o których dotychczas tak otwarcie jeszcze nie mówiono.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej. Partnerem projektu jest Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu oraz Muzeum w Gliwicach.

 « wsteczKONTAKT
Izabela Marzodko
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel.77 402-51-05, faks: 77 402 51 15,
e-mail: iza.marzodko@haus.pl.