Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychKobiety mniejszości niemieckiej we współczesnym społeczeństwie

Aktywne kobiety Mniejszości Niemieckiej dyskutowały, współpracowały podczas szkolenia nt.: „Kobiety mniejszości niemieckiej we współczesnym społeczeństwie – szkolenie dla młodych, aktywnych zawodowo i społecznie kobiet mniejszości niemieckiej”, które odbyło się w dniach 11 – 12 października 2013r., w Krapkowicach.

 

 

 

 

Podczas dwudniowego szkolenia aktywne Kobiety Mniejszości Niemieckiej działające i angażujące się w lokalnych Kołach DFK oraz podejmujące różnego rodzaju inicjatywy w swoich społecznościach lokalnych miały możliwość spotkania się, podzielenia własnymi spostrzeżeniami, wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy. Podczas szkolenia uczestniczkom zaproponowano szeroki wachlarz tematyczny: począwszy od roli kobiety na przełomie wieków, panujących stereotypach i ich zwalczaniu, po rozwój osobisty, rolę kobiety w społeczeństwie, w krzewieniu tożsamości oraz dwujęzycznym wychowaniu dzieci. Ze względu na bogaty i urozmaicony program szkolenia oraz sposób jego prowadzenie przez trenerki: dr Halinę Sobańską, Prezeskę Stowarzyszenia Aktywne Kobiety oraz Monikę Sobańską, Wiceprezeskę Zarządu Aktywne Kobiety spotkanie było bardzo ciekawe i dynamiczne. Wszystkie Panie chętnie uczestniczyły w zaproponowanych przez prowadzące ćwiczeniach, nie bały się wyrażać swoich opinii i chętnie podejmowały różnego rodzaju inicjatywy. Dodatkowym atutem szkolenia była możliwość spotkania się z Panią Burmistrz Różą Malik, która w bardzo interesujący sposób opowiedziała o drodze kobiety począwszy od wychowawcy w przedszkolu do pełnionej obecnie funkcji Burmistrza Prószkowa. Uczestniczki były pełne podziwu dla działań, jakie w swoim Kole DFK podejmuje Róża Zgorzelska, przewodnicząca Koła DFK Biedrzychowice. Na zakończenie Panie oraz pedagożki wychowujące swoje dzieci w duchu kultury niemieckiej podzieliły się swoimi doświadczeniami.

Ze względu na różnorodność spotkania – wykłady i warsztaty oraz na zaangażowanie prowadzących i uczestniczek szkolenie, pomimo, że było bardzo intensywne można jak najbardziej zaliczyć do udanych inicjatyw Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dowodem na to, są również zapytania uczestniczek o datę kolejnego szkolenia dla Kobiet Mniejszości Niemieckiej.

 

« wsteczKONTAKT
Patrycja Wiencek-Baron
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45-068 Opole
Tel. 77 402 51 05
Fax: 77 402 51 15
www.haus.pl
E-mail: patrycja.wiencek@haus.pl
PARTNERZY
Finansowanie: