Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych(Nie-) znane Niemcy? II Zjazd Polskich Niemcoznawców

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego ma przyjemność zaprosić w dniach 21-23 listopada br. do Wrocławia  na międzynarodowy Zjazdu Niemcoznawców

 

 

 

 

 

 

II Zjazd Niemcoznawców

21-23 listopada 2013

Wrocław

 

Tegoroczny Zjazd Niemcoznawców odbędzie się w dniach 21-23 listopada. Ta trzydniowa multikonferencja we Wrocławiu to drugie takie spotkanie, pierwsze odbyło się w 2010 roku

Zjazd to kilkadziesiąt paneli pogrupowanych w kilka sekcji tematycznych. W spotkaniu weźmie udział 250 czołowych polskich naukowców zajmujących się tematyką niemiecką. Swój udział zapowiedzieli także badacze z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji. 

Do Wrocławia przyjadą historycy, germaniści, kulturoznawcy, filozofowie, socjologowie, politolodzy, prawnicy i przedstawiciele innych gałęzi nauki, a także dziennikarze mający w swoim obszarze zainteresowań badawczych Niemcy. W konferencji wezmą też udział przedstawiciele wydawnictw publikujących książki zza Odry, będzie forum młodych naukowców, przygotowaliśmy też specjalny panel dziennikarzy i medioznawców.

Zależy nam, by spotkanie nie było zamkniętym kongresem naukowym, ale, by poprzez  sposób prezentacji tematów, dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców. Dlatego panele konferencyjne mają charakter częściowo otwarty dla publiczności, a spotkania wieczorne z założenia mają mieć charakter popularnonaukowy. 

Zapytamy czołowych polskich niemcoznawców, jak zachodni sąsiad radzi sobie z kryzysem w UE, jakie są faktyczne skutki tegorocznych wyborów do Bundestagu, a nawet, czy Turcy są poważnym problemem dla niemieckiej tożsamości narodowej. 

Na kanwie dyskusji, jaką wywołał miniserial „Nasze matki, nasi ojcowie” sprawdzimy, czy pamięć o podstawowych faktach dotyczących II Wojny Światowej jest dziurawa jak sito. 

Zależy nam, by zaprezentować problematykę, która na co dzień  zajmuje naszych zachodnich sąsiadów, szukamy jednak również korelacji z sytuacją polską - stąd na przykład pytanie o niemiecką gospodarkę opartą na odnawialnych źródłach energii i prognozy dotyczące jej wprowadzenia w Polsce. 

Ale będzie też miejsce na tematy lżejsze: ot choćby porównanie polskiego i niemieckiego „nabożnego podejścia do piłki nożnej”, czy też współczesnej masowej kultury młodych Niemców i ich polskich rówieśników.  

To tylko kilka z kilkudziesięciu paneli, w których wezmą udział nasi goście i wrocławska publiczność. 

22 listopada (w drugi dzień zjazdu) odbędzie się forum medialno-filmowe (zatytułowane „Kogo kręcą Niemcy”), a szczególna uwaga skierowana zostanie na obrazy sąsiada prezentowane w mediach. W spotkaniu, które odbędzie się w największej sali kinowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego wezmą udział dziennikarze i medioznawcy. 

Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele redakcji m.in TVP, Polskiego Radia, Polityki, Gazety Wyborczej, mediów prawicowych i mediów lokalnych oraz korespondenci mediów niemieckich w Polsce. W czasie tego forum zaprezentujemy też fragmenty polskich i niemieckich filmów, które w ostatnich latach (stronniczo albo obiektywnie) przedstawiały „obraz tego drugiego”.
Szczegóły na stronie: http://zjazdniemcoznawcow.pl/?p=344

W ciągu trzech dni zjazdu zaplanowaliśmy obrady 25 sekcji naukowych i szereg ciekawych imprez towarzyszących: panele dyskusyjne polityków, naukowców, przedstawicieli mediów, wystawy, wieczór autorski.

Na szczególną uwagę zasługuje dyskusja otwierająca II Zjazd Niemcoznawców:

"Kultura sąsiedztwa i lęki utraty", w której gośćmi będą Stefan Chwin, Andreas Lawaty, czy Jörg Bernig.

Spotkanie z Volkerem Braunem w Cafe Tajne Kompletay zapewni na pewno niezapomniane chwile.


Konferencja ma być jednym z ważniejszych naukowych wydarzeń we Wrocławiu w 2013 roku! 

Językami konferencyjnymi są język polski i niemiecki. 

Patronat honorowy nad II Zjazdem Niemcoznawców objął prof. Władysław Bartoszewski.

 

 « wsteczKONTAKT

Biuro Zjazdu

Mgr Alicja Kuropatwa
Kierownik Biura II Zjazdu
Polskich Niemcoznawców
Centrum Studiów Niemieckich
i  Europejskich im. Willy’ego Brandta
UWr, pokój nr 32

ul. Strażnicza 1
50-206 Wrocław
Tel.: 0048-71-375-95-04
E-mail: zjazd@wbz.uni.wroc.pl

Program [.doc]