Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychO szansach i perspektywach oświaty mniejszości niemieckiej w Polsce, dyskutowano podczas szkolenia w Zakrzowie, w dniach 12-13 września br.

W dniach 12-13 września 2013 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce zorganizowały w Pałacu Łucja w Zakrzowie spotkanie dla samorządowców województwa opolskiego nt. „Znaczenie oświaty mniejszościowej dla samorządów –  szanse i perspektywy”.

 

 

W gronie wójtów, burmistrzów, dyrektorów szkół omawiano najważniejsze aktualne problemy edukacji w języku niemieckim jako języku mniejszości, wymieniano się dobrymi praktykami oraz kładziono nacisk na to, iż edukacja mniejszości to nie tylko nauka języka ale przede wszystkim przekaz tożsamości w postaci edukacji kultury oraz historii kraju pochodzenia.

Wśród referentów szkolenia znaleźli się: dr hab. Magdalena Olpińska-Szkiełko z Uniwersytetu Warszawskiego, Beata Wernio z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z Warszawy, Waldemar Gaida, Wicestarosta Opolski oraz Róża Malik, Burmistrz Prószkowa/Proskau.

Gościem spotkania wieczornego był zaś prof. Jerzy Stępień, Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1999–2008, Senator RP I i II Kadencji oraz współtwórca reformy samorządu terytorialnego.

Uczestnicy byli zgodni co do tego, iż podwaliny pod edukację mniejszości niemieckiej w regionie zostały położone, jednakże tylko systemowa współpraca między władzami lokalnymi, mieszkańcami, rodzicami, dyrektorami oraz nauczycielami może przynieść efekt długofalowy w postaci szkół z językiem niemieckim jako wykładowym.

Szkolenie zorganizowane zostało w ramach kampanii wzmacniającej polsko-niemiecką dwujęzyczność w Polsce pt. „Dwa to więcej niż jeden”. Wszelkie aktualności w ramach kampanii znajdą Państwo na www.bilingua.haus.pl

 

 

 

 

 

 « wsteczKONTAKT
Izabela Marzodko

tel. 77 402 51 05

fax. 77 402 51 15

e-mail: iza.marzodko@haus.pl

PARTNERZY

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Towarzysztwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolski

Finansowanie: