Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDziękujemy, że byliście Państwo naszymi gośćmi - koncert z okazji 15-lecia Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej!

W czwartkowy wieczór 8 sierpnia 2013 roku warto było wybrać się do Chorzowa, by zaingurować uroczyste obchody 15-lecia działalności Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowane w ramach festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne WAGNER-VERDI”

 

 

 

 

 

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej jest od 15 lat szczególnym miejscem spotkań Niemców i Polaków. Dialog, który stał się udziałem naszego Domu stworzył bezprecedensową możliwość zbliżenia się obu narodów. Dom tworzy miejsce szczególne, w którym i poprzez który następuje zbliżenie nie tylko instytucji niemieckich i polskich, lecz zbliżenie się ludzi.

Jubileusz naszego 15-lecia odbył się 8 sierpnia 2013 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Uroczystośc otworzyli Ryszard Galla, Peseł na Sejm RP, prezes zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz p. Heidrun I. Jung, zastępczyni Konsula Generalnego RFN we Wrocławiu. Oficjalny list prezydenta miasta Chorzowa skierowany do wszysktich zebranych odczytał Jerzy Bogacki, pełnomocnik prezydenta. Nastepnie prof. Tomasz Tomaszewski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu wciągnąl nas w barwną opowieść o Richardzie Wagnerze i Giuseppe Verdim, słynnych mistrzach opery, których 200. rocznica urodzin przypada także w tym roku. Utwory Wagnera i Verdiego w wykonaniu wybitnej polskiej śpiewaczki operowej Jadwigi Rappe przy akompaniamencie Mariusza Rutkowskiego oraz muzyczne interpretacje kwartetu Polski Deutsche Oper Berlin, były kulturalnym zwieńczeniem głównych obchodów jubileuszu Domu oraz doskonałą okazją do podsumowania ostatnich 15 lat, próbą pokazania tego, co w aspekcie dialogu polsko-nimieckiego udało się juz osiągnąć, jak również tego, co wymaga uwagi i troskliwej pielęgnacji.

Koncert stał się sowistym wyrazem popracia dla tego typu zaangażowania w specyficznym regionie o wspólnym polsko-niemieckim dziedzictwie kulturowym, jakim jest Górny śląska, gdzie spotkały się i nadal spotykają różne tożsamości, kultury i wyznania, z uwzględnieniem roli mniejszości niemieckiej jako pomostu w we wzajemnych stosunkach.

Dziękujemy, że byli Państo z naszymi gośćmi w tym szczególnym dla nas dniu, jednakowoż dziękujemy za Państwa obecność, zaintersowanie i zaangażowanie we wszystkie organizowane przez Dom projekty. Dzięki temu wiemy, że podjęta przez nas misja, jest nadal bardzo potrzebna.

Patronat honorowy nad koncertem objął Konsul Generalny RFN we Wrocławiu oraz Prezydent Miasta Chorzów.

 

Galeria zdjęć z uroczystości poniżej:

Oficjalne przemówienia - Ryszard Galla, Poseł na Sejm RP, prezes zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej


Oficjalne przemówienia - Heidrun I. Jung, zastępczyni Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we WrocławiuOficjalne przemówienia -
Jerzy Bogacki, pełnomocnik prezydenta Chorzowa


Wykład „Znaczenie i rywalizacja dwóch wielkich mistrzów opery – Richarda Wagnera i Giuseppe Verdiego dla rozwoju gatunku, historii muzyki oraz kultury europejskiej – Prof. Tomasz Tomaszewski, profesor uniwersytetu Sztuk w Berlinie, Dyrektor Artystyczny oraz pomysłodawca Festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne”Jadwiga RappéKwartet POLSKI Deutsche Oper Berlin, fortepian – Mariusz Rutkowski, kontrabas – Leszek Sokołowski

 Wszystkie zdjęcia wykonane zostały przez Daniela Mitros.« wsteczKONTAKT
Aleksandra Bernais
Tel.: 32 461 20 77
Fax. 32 461 20 71
Email: aleksandra.bernais@haus.pl
PARTNERZY


Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Głuchołazach

 
Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Teatr Rozrywki w Chorzowie


Urząd Miasta Chorzów

 

Patronat medialny:

 


Ultramaryna


Radio Plus


Dziennik Zachodni