Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychO wydarzeniach z 17 czerwca 1953 r., w NRD, o losach jednostki wpisujących się w wielką panoramę historii – czyli niezwykłe spotkanie „Rozmowy o Niemczech” .

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zorganizował kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Niemczech”, pt.: „17 czerwca 1953 r. 60-ta rocznica powstania w NRD”. Gościem honorowym spotkania był Ambasador RFN w Polsce, Rüdiger Freiherr von Fritsch.

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polce, p. Rüdiger Freiherr von Fritsch, wybitny niemiecki dyplomata oraz autor książki „Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec”, która nawiązuje bezpośrednio do oporu wobec komunistycznego reżimu., w poruszający sposób opowiadał zgromadzonym gościom o tym, czym były tragiczne wydarzenia powstania w 1953 r., w NRD oraz jak jego osobiście i rodzinnie dotknęła gorzka rzeczywistość podziału Niemiec.

Dyskusja panelowa, w której prócz p. Ambasadora wzięli udział: Monika Sieradzka, kierownik redakcji publicystyki TVP 2, dr Kazimierz Wóycicki, historyk Uniwersytetu Warszawskiego oraz Joanna Hassa, Przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce, ukazała nowy obraz i pojmowania „walki jednostki z systemem totalitarnym” w czasach PRLu i NRD a jednocześnie odwoływała się do wciąż pokutujących społecznie stereotypów „Niemca” i braku powszechnej wiedzy o 17 czerwca 1953 r.

„Rozmowom o Niemczech” towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji Ettersberg oraz Fundacji Konrada Adenauera w Polsce pt. ”Opozycja i opór w NRD”, będącą częścią polsko-niemieckiej wystawy: „Polacy i Niemcy przeciwko komunistycznej dyktaturze”, którą w dniach 17 -27 czerwca można było zwiedzać w holu przed salą Ostrówek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Po zakończeniu spotkania odbył się finisaż wystawy.

W załączeniu znajdą Państwo pełny tekst wystąpienia Rüdigera Freiherr von Fritsch, Ambasadora RFN w Polsce, wygłoszonego podczas spotkania pt.” 17 czerwca 1953.-60-ta rocznica powstania w NRD”. (tekst przemówienia w języku niemieckim).

 « wsteczKONTAKT
Beata Woźniak

tel. 77 40 25 105,

faks: 77 40 25 115

e-mail: beata.wozniak@haus.pl

DO POBRANIA

Wykład Ambasadora RFN w Polsce wygłoszony 27.06.2013 w Opolu - wersja de [.doc]

PARTNERZY

Organizatorzy:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Opolskiego