Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPokaz filmu „Ale życie toczy się dalej w Legnickiej Bibliotece Publicznej

Każdy z nas ma swoją osobistą historię do opowiedzenia i wnosi nią wkład do trudnego i pełnego kontrowersji tematu ucieczki i wypędzenia – komentowali film „Ale życie toczy się dalej” uczestnicy pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu” w Legnickiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się w dawnej siedzibie loży masońskiej


 

4 czerwca w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbył się pokaz filmu „Ale życie toczy się dalej” w ramach pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu”.  

Film pt.: „Ale życie toczy się dalej” (tytuł niemiecki: „Aber das Leben geht weiter”) w reżyserii Karin Kaper oraz Dirka Szusziesa prezentuje historię trzech polskich i trzech niemieckich kobiet, przedstawicielek różnych pokoleń, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą po zakończeniu drugiej wojny światowej. Film ten prezentuje nowe oraz bardzo osobiste spojrzenie na szczególnie ważny rozdział historii relacji polsko-niemieckich, zapoczątkowany po 1945 roku. Obraz Karin Kaper i Dirka Szusziesa uwzględnia nie tylko ważne aspekty historyczne, ale rzuca także nowe światło na rozwój relacji polsko-niemieckich od okresu powojennego aż do dzisiaj.

Podczas pokazu filmu byli obecni reżyserzy filmu, Karin Kaper i Dirk Szuszies oraz jedna z głównych bohaterek, Ilse Kaper. Publiczność miała okazję zadać liczne pytania twórcom, opowiedzieć własne historie i żywo dyskutować o tych wciąż bolesnych tematach.

Spotkanie odbyło się w jednej z sal Legnickiej Biblioteki Publicznej – budynku dawnej loży masońskiej Pythagoras zu den drei Höhen im Orient (Pitagoras na trzech wysokościach) wzniesionym w stylu neoromańskim według projektu berlińskiego architekta Krögera
i dekorowanym przez wrocławskiego malarza Emila Nöllnera.

 « wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej