Logo DWPN 1%

„Dziadek z Wehrmachtu”
Dodaj do ulubionychKontynujemy projekt archiwizacji i dokumentacji historii oraz wspomnień osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej, a dziś żyją na terenie Polski. Projekt pt.: „Dziadek z Wehrmachtu” powstał z inicjatywy młodych historyków stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Obecnie trwają prace nad wystawą na podstawie nagrań świadków historii.

 

 

 

 

 

 

„Dziadek z Wehrmachtu”

Projekt nagrania i archiwizacji wspomnień byłych żołnierzy Wehrmachtu
pochodzących z terenów Polski


 

Projekt mający na celu udokumentowanie historii żyjących w Polsce byłych żołnierzy Wehrmachtu jest wspólnym przedsięwzięciem stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca z Rudy Śląskiej oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W czasie drugiej wojny światowej w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. osób z polskich obszarów wcielonych do III Rzeszy. Ponadto w Wehrmachcie walczyły setki tysięcy przedwojennych obywateli Niemiec ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 roku stali się mieszkańcami państwa polskiego.

Zamierzamy, nie oceniając ani nie wartościując, udokumentować losy byłych żołnierzy wcielonych do niemieckiego wojska i porozmawiać z nielicznymi żyjącymi jeszcze osobami, które nosiły niemiecki mundur i mieszkają na terenie Polski. Chcielibyśmy zapisać wspomnienia pokolenia naszych dziadków i spróbować je zrozumieć, aby móc przekazać z empatią trudne historie takimi, jakimi są one dla nas, którzy mają szczęście żyć w zupełnie innej Europie niż ta, w której dorastali nasi dziadkowie.

 

Zarejestrowane i opracowane wywiady biograficzne, uzupełnione zdjęciami oraz dokumentami, staną się podstawą multimedialnej wystawy. Ponadto wywiady zostaną zarchiwizowane w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Archiwum Historii Mówionej prowadzonym przez Fundację Ośrodka „Karta” oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Prosimy o pomoc w poszukiwaniu byłych żołnierzy oraz nawiązywaniu z nimi kontaktów.

Obecnie trwają prace nad wystawą na podstawie nagrań świadków historii:

 


 « wsteczKONTAKT

Edyta Lisson

tel.: 32 461 20 70
fax.: 32 461 20 71
email: edyta.lisson@haus.pl

PARTNERZY
Organizatorzy:

 


Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca

 

Partner projektu:


Konsulat RFN w Opolu/Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu


Archiwum Państwowe w Katowicach


Dom Spotkań z Historią


Ośrodek Karta


Oberschlesisches Landesmuseum


Deutsches Kulturforum


Gazeta Wyborcza


Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie