Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychXVIII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego

W dniach 18-24 sierpnia 2019 reprezentacja województwa śląskiego – grupa 15 młodych ludzi brała udział w XVIII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego w Duisburgu. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było „Żyć różnorodnością, zaangażować się na rzecz spójności społecznej i żyć razem” Szczyt młodzieży to wspaniała okazja dla młodzieży z trzech krajów – Niemiec, Francji i Polski, do nauki, do wymiany doświadczeń i poglądów, a tym samym do zacieśnienia więzi i nawiązania dialogu. Poniżej relacja naszych uczestników.

To był bardzo intensywny tydzień, każdy dzień obfitował w warsztaty, dyskusje, rozmowy i spotkania z interesującymi ludźmi. Szczyt rozpoczął się w niedzielę, kiedy to popołudniu po raz pierwszy spotkaliśmy z grupami z Francji oraz Niemiec. Po krótkiej integracji polska grupa zajęła się przygotowaniami do prezentacji, która miała odbyć się kolejnego dnia. Ćwiczyliśmy nasz układ taneczny, albowiem zdecydowaliśmy się zatańczyć trojaka, oraz dopracowywaliśmy naszą prezentację na temat województwa śląskiego.

W poniedziałek zaczęliśmy od oficjalnego otwarcia zjazdu. Po inauguracji przeszliśmy do realizacji naszego harmonogramu, zajęcia rozpoczęliśmy nietypową wersją speed datingu. Tematem rozmów podczas krótkich spotkań była różnorodność, dyskutowaliśmy o jej przejawach w naszych regionach i o zagrożeniach, przed którymi stoi. W dalszej kolejności poznaliśmy szczegóły pracy na rzecz rozwoju demokracji, wykonywanej przez różne organizacje w każdym z trzech regionów – Nadrenii Północnej-Westfalii, Haust-de-France oraz Śląsku. Po przerwie obiadowej podjęliśmy kolejne niezwykle ważne i aktualne tematy – zajęliśmy się mechanizmem dyskryminacji i sposobem powstawania uprzedzeń. Wreszcie wieczorem odbyły się prezentacje przygotowane przez uczestników z każdego kraju. Reprezentanci Niemiec i Francji przygotowali filmy, w których przedstawili miasta, z których pochodzą. W czasie naszej prezentacji pokazaliśmy, jak kolorowy i różnorodny jest teren województwa śląskiego. Dzień zakończyliśmy tanecznie, najpierw zatańczyliśmy trojaka, a następnie zaprosiliśmy nowe koleżanki i kolegów do belgijki.

Nie zwalniając tempa, kolejnego dnia wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutowaliśmy o możliwościach wolontariatu dla młodych Europejczyków. Na przykładzie działalności aktywistów z poszczególnych krajów zastanawialiśmy się nad wpływem, jaki jednostka może wywrzeć na postawę społeczeństwa. Spotkanie z przedstawicielem Fridays For Future pozwoliło nam dostrzec ogromny potencjał tkwiący w młodzieżowych inicjatywach na rzecz klimatu. Popołudniu uczestniczyliśmy w warsztatach na temat mowy nienawiści i cyberbullyingu.  Intensywne dyskusje rozwiały nasze wątpliwości w temacie walki z hate′m w Internecie. Ten bardzo pracowity dzień zakończyliśmy spacerem po centrum Duisburga.

Wcześnie rano w środę podzieleni na grupy wyruszyliśmy na wycieczkę do dwóch miast. Część z nas pojechała do Dortmundu, a dokładniej do jego północnej części. Spacerując po tej dzielnicy mieliśmy możliwość poznać ciemną stronę miasta oraz problemy, z którymi się zmaga. Druga grupa pojechała do Wuppertalu, gdzie w Instytucie ds. Energii, Klimatu i Środowiska tematem przewodnim była ekologia. Niebywałą atrakcją była również przejażdżka najdłuższą na świecie linią kolei podwieszanej. Popołudniu wróciliśmy do Duisburga, gdzie organizatorzy przygotowali dla nas ciekawą atrakcję w dawnej hucie przekształconej w centrum rekreacji – Landschaftsparku. Tam mieliśmy okazję do spaceru i wspinaczki po ściankach wspinaczkowych. Na podsumowanie dnia zostaliśmy zabrani na pyszną kolację do syryjskiej restauracji, gdzie odbyliśmy interesujące spotkaniem z ojcem Tobiasem, który opowiedział nam krótko o sytuacji imigrantów w Niemczech.

Dzień piąty przeznaczony był na przygotowanie się do prezentacji efektów naszej dotychczasowej pracy podczas spotkania z władzami wszystkich trzech partnerskich regionów, które zaplanowane było na kolejny dzień. Podzieliliśmy się na 3 grupy i rozpoczęliśmy dyskusje. Była to wspaniała okazja by wymienić się swoimi opiniami na tematy takie, jak edukacja czy ekologia w naszych krajach, znaleźć podobieństwa i różnice. Rozmowy nie miały końca, a ich efektem były plakat, prezentacja multimedialna oraz list skierowany do polityków, wzywający do walki o poprawę sytuacji ekologicznej naszej planety, a podpisany przez każdego z uczestników. Po opracowaniu materiałów na spotkanie udaliśmy się na wspólne zwiedzanie urokliwego Duisburga.

Nadszedł piątek, ostatni dzień naszego pobytu w Niemczech. Rano wyruszyliśmy do Düsseldorf’u, do siedziby Ministerstwa Dzieci, Rodziny, Uchodźców i Integracji na spotkanie z politykami ze Śląska, Haute de France i Nadrenii Północnej-Westfalii. Podczas konferencji przedstawiliśmy rezultaty naszej wspólnej całotygodniowej pracy. Była to również okazja, by zadać politykom pytania dotyczące problemów w naszych regionach. Po części oficjalnej, Pani wicemarszałek Beata Białowąs wyraziła chęć dalszej współpracy i zaproponowała nam spotkanie w Polsce już we wrześniu. Następnie mieliśmy szansę zwiedzić Düsseldorf i poznać lepiej stolicę regionu Nadrenia Północna-Westfalia. Dzień zakończyliśmy przyjęciem pożegnalnym.

W sobotę rano wyruszyliśmy z powrotem do Polski. Moment pożegnania z uczestnikami okazał się dla nas bardzo trudny i wzruszający. W krótkim czasie wszyscy bardzo zbliżyliśmy się do siebie. Mamy zamiar podtrzymać współpracę międzynarodową i zachować te wyjątkowe znajomości na całe życie. Już tęsknimy za wszystkimi uczestnikami i mamy nadzieję, że przyszli młodzi reprezentanci Śląska również przeżyją niesamowitą przygodę podczas kolejnych szczytów.

 « wsteczPARTNERZY

Organizatorzy:

 

 

 

 

 


Województwo Śląskie

 

Patronat medialny: