Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychOdkryj swój region na nowo z „Przewodnikiem Odkrywcy Regionu – Górny Śląsk”

Przygotowaliśmy dla miłośników historii i kultury komplet trzech tras wycieczkowych w postaci dwujęzycznych broszur obejmujących Górny Śląsk. Z bogatych merytorycznie materiałów można korzystać nieodpłatnie. Przewodniki dostępne są do pobrania w formacie PDF.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurami zawierającymi propozycje tras wycieczek tematycznych odnoszących się do dziedzictwa kulturowego mniejszości niemieckiej na terenie Górnego Śląska. Udział w takich przedsięwzięciach jak wycieczki tematyczne pozwala w praktyczny sposób wdrożyć wiedzę związaną z różnorodnością kulturową i historią Górnego Śląska. Każdy z przewodników oferuje przedstawioną w atrakcyjny sposób trasę jednodniowej wycieczki z wybranymi obiektami do zwiedzenia. Przygotowaliśmy dla Państwa trzy trasy wycieczek obejmujących Górny Śląsk:

1)      Góry Opawskie i okolice / Das Oppagebirge und die Gegend

Prudnik / Neustadt, Głuchołazy / Ziegenhals, Nysa / Neisse

2)      Wzdłuż Odry / Entlang der Oder

Racibórz / Ratibor, Koźle / Cosel, Rogów Opolski / Rogau, Opole / Oppeln

3)      Dziedzictwo przemysłowe / Industrielles Erbe

Ruda Śląska / Ruda O.S., Zabrze / Hindenburg O.S., Pławniowice / Plawniowitz

Dziedzictwo kulturowe mniejszości niemieckiej na terenie województwa opolskiego i śląskiego przejawia się dzisiaj m.in. w postaci zachowanych obiektów architektonicznych, pozostałości po dawnych zabudowaniach, miejsc pamięci, a także historycznych osobistości nierozerwalnie związanych z Górnym Śląskiem. Celem projektu jest propagowanie kultury własnego regionu, wzmocnienie własnej tożsamości oraz identyfikacji z małą ojczyzną. Broszury zostały wzbogacone mapami oraz obszernym tekstem opisującym obiekty na tle historycznym. Treść jest dwujęzyczna – polsko-niemiecka. Dokładny przebieg i czas trwania wycieczki leży w gestii organizatora. Przewodniki dostępne są do pobrania nieodpłatnie w formacie PDF. Projekt zrealizowano dzięki środkom finansowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.« wsteczKONTAKT

Marcin Wocka
Koordynator projektu
Tel.: 77 402 51 05
E-mail: marcin.wocka@haus.pl
DO POBRANIA

1)      Góry Opawskie i okolice / Das Oppagebirge und die Gegend[.pdf]

2)      Wzdłuż Odry / Entlang der Oder[.pdf]

3)      Dziedzictwo przemysłowe / Industrielles Erbe[.pdf]

PARTNERZY