Logo DWPN 1%

Nieznane zdjęcia-pokażcie je nam!
Dodaj do ulubionychNieznane zdjęcia - to akcja Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej, której celem jest zebranie zdjęć, pamiątek i wspomnień dotyczących Górnego Śląska na potrzeby budowania wirtualnej galerii, która pokaże nam losy naszych rodziców, dziadków.

 
Zwracamy się do mieszkańców Górnego Śląska: jeżeli posiadacie zdjęcia odnalezione w rodzinnych albumach, dokumenty, teksty, pamiątki –związane z naszym regionem, prosimy o ich udostępnienie!

UWAGA: nie potrzebujemy oryginałów – wystarczą nam skany. Jeśli natomiast nie macie możliwości skanowania to my pracownicy DWPN chętnie przyjmiemy to zadanie na siebie.  Wystarczy nam jedynie sygnał, że posiadacie zdjęcia głęboko zakopane w waszych szafach a my biedzimy wiedzieć co zrobić dalej!

Po zeskanowaniu zostaną one zwrócone właścicielom, a osoby najbardziej zaangażowane  – również nagrodzone.

Nieznane zdjęcia - to akcja Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej, której celem jest zebranie zdjęć, pamiątek i wspomnień dotyczących Górnego Śląska na potrzeby budowania wirtualnej galerii, która pokaże nam losy naszych rodziców, dziadków.

Poszukujemy dokumenty/zdjęcia do różnych tematów:

  • II wojna światowa: oczami mieszkańców Górnego Śląska
  • W Polsce Ludowej: życie codzienne, zabawy rodzinne, wspomnienia z lat szkolnych, praca zawodowa i społeczna, stan wojenny obraz wsi, miast
  • Życie religijne; Pielgrzymka Jana Pawła II na Górę Św. Anny, przygotowanie pielgrzymki, procesje okolicznościowe
  • Obyczaje, tradycje, uroczystości: polterabend, wodzenie niedźwiedzia, skubanie pierza itd.
  • Działalność mniejszości niemieckiej: pierwsze posiedzenia, pierwsze spotkania, budowanie siedzib

W ramach projektu Archiwum Historii Mówionej www.e-historie.pl zebraliśmy z młodzieżą bardzo dużą liczbę różnorakich relacji. Teraz nadszedł czas, aby nie tylko słuchać ale również zobaczyć losy ludzi, naszych rodzin, społeczności w której żyjemy.

Forma nadsyłanych prac to zdjęcia lub skany fotografii, pamiątek oraz artefaktów (np.: list, fotografia, pamiętnik, przedmioty militarne, rysunek, muzyka, itp.) wraz z opisem obiektu/sytuacji nawiązującej do danego okresu.

Zdjęcia wraz z ich opisem można wysłać na adres izabela.waloszek@haus.pl bądź nadesłać drogą pocztową lub dostarczyć osobiście na poniżej wskazany adres:Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2, 45 – 068 Opole. Termin nadsyłania zdjęć do 30.09.2018

Za okazaną życzliwość serdecznie Państwu dziękujemy i zapraszamy do współpracy.« wsteczKONTAKT
Izabela Waloszek,
DWPN Opole,
tel. 77 40 25 105,
e-mail: izabela.waloszek@haus.pl
PARTNERZY

 

 

 Finansowanie: