Logo DWPN 1%

Łączyć się – Polacy i Niemcy w Dialogu
Dodaj do ulubionychŁączyć się – Polacy i Niemcy w Dialogu. Zakończyło się seminarium dla multiplikatorów z zakresu edukacji.

 

 

 

 

We Wrocławiu odbyło się w dniach 24 lipca do 30 lipca 2016 już 10. polsko-niemieckie seminarium zorganizowane pod tytułem „Łączyć się – Polacy i Niemcy w Dialogu”. Byliśmy partnerem tego przedsięwzięcia.

W Seminarium wzięło udział 20 osób z Niemiec i 21 osób z Polski w wieku między 35 a 80 lat. Uczestnicy odbyli szereg ciekawych spotkań i dyskusji, m.in. z Panem Arturem Brzozowskim, przedstawicielem Komitetu Obrony Demokracji, Panią Agnieszką Curylo z Europejskiego Instytutu Demokracji, Panem Dariuszem Tokarzem z Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu  oraz Panią Christiane Botschen, Zastępcą Konsul Generalnej we Wrocławiu.

Dyskusje na temat aktualnej sytuacji politycznej w Polsce, problemu emigracji i uchodźctwa w Europie oraz praw mniejszości narodowych i etnicznych i przyszłości Europy uczestnicy kontynuowali z wielkim zaangażowaniem również podczas wieczornych spotkań integracyjnych a nawet w czasie śniadania.

Wyjątkowym wydarzeniem był wyjazd na Górny Śląsk, który został przygotowany przez uczestników seminarium, którzy brali już udział w poprzednich edycjach projektu. Grupa zobaczyła w autokarze film na temat znaczenia Radiostacji Gleiwitz/Gliwice a następnie zwiedzała to tak wyjątkowe miejsce. Kolejnymi punktami programu było zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu oraz  historycznego osiedla Nikiszowiec w Katowicach. Podczas zwiedzania o znaczeniu górnictwa kiedyś i dziś opowiadali dwaj uczestnicy Seminarium, którzy kilkadziesiąt lat pracowali w tej branży.

W tegorocznym seminarium uczestnicy podczas pracy i dyskusji nawiązywali do dwóch ważnych wydarzeń historycznych, a mianowicie do wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz do podpisania polsko-niemieckiego traktat o dobrym sąsiedztwie.

Spotkanie z Panem Aleksandrem Gleichgewicht, przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, zwiedzanie synagogi i odwiedzenie cmentarza żydowskiego było  również okazją do zadumy i zastanowienia się nad wspólnotą ludzi o różnych wyznaniach i kulturach w przeszłości i  przyszłości.

Oczywiście grupa zwiedzała i odkrywała Wrocław również pod hasłem „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” i spotkała się w związku z tym z Panią Katarzyną Mlynczak-Sachs.

Kolejne seminarium odbędzie się w 2017 w Niemczech, w Würzburg.

 

 
« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej